Nome Cognome. Corso di laurea. Corso di inglese Prof. Matr.

Documenti analoghi
Europass Curriculum Vitae

POLITICAL ANIMALS. LEVIATHAN AND BEHEMOTH: TWO IMAGES OF POLITICS

Europass Curriculum Vitae

Curriculum formativo e professionale

Amministrazione, finanza e marketing - Turismo Ministero dell Istruzione, dell Università e della Ricerca PROGRAMMAZIONE DISCIPLINARE PER U. di A.

ALLEGATO 2 DOCUMENTO SULLE MODALITA DI REALIZZAZIONE DEI CORSI

MODULO DI ISCRIZIONE Application form

Lezione 1 Analisi dell impianto culturale e didattico della disciplina riferita alla classe di concorso

Europass Curriculum Vitae

PROGRAMMAZIONE INGLESE CORSO 2016/17 QUALIFICA OPERATORE GRAFICO MULTIMEDIA

BUSINESS TRAINING. L inglese su misura.

LA SACRA BIBBIA: OSSIA L'ANTICO E IL NUOVO TESTAMENTO VERSIONE RIVEDUTA BY GIOVANNI LUZZI

Virginia Evans - Jenny Dooley

English-Medium Instruction: un indagine

Liceo Scientifico Statale Niccolò Copernico Via Verdi 23/ PAVIA Tel Fax /29120

PROGRAMMAZIONE EFFETTIVAMENTE SVOLTA

Contratto Formativo Individuale

PROGRAMMA CONSUNTIVO

Programma II B Liceo Scientifico

CORSO DI LAUREA MAGISTRALE IN MEDICINA E CHIRURGIA INSEGNAMENTO: LINGUA INGLESE / INGLESE SCIENTIFICO (A.A ) 7 CFU

Corso di inglese. Livello A.1 principiante. Obiettivi del corso e descrizione del livello

Corso di Inglese DeA

ELTeach. Ottmizza lia preparazione pedagogica dei docenti all insegnamento dell inglese in inglese

Interaction between Education and Business

Dipartimento di Architettura L. Vanvitelli Seconda Università degli Studi di Napoli

By the end of the course you should be able to communicate with a native Italian speaker who asked you the following questions:

Liceo Scientifico 'V. De Caprariis'

Portfolio Linguistico Europeo European Language Portfolio (età/age 9-15)

Brandon Brown vuole un cane

PROGRAMMAZIONE PREVENTIVA

Amministrazione, finanza e marketing - Turismo Ministero dell Istruzione, dell Università e della Ricerca. PROGRAMMAZIONE DISCIPLINARE PER U. di A.

CORSO DI LINGUA INGLESE PRE INTERMEDIO 25 ore SEDE: VARESE

e dell alloggio? Chi m i può aiutare e consigliare? I SCRI VERSI AD UN UN I VERSI TA O

Corso di Inglese con British School

LA SACRA BIBBIA: OSSIA L'ANTICO E IL NUOVO TESTAMENTO VERSIONE RIVEDUTA BY GIOVANNI LUZZI

Italian 102 Daily Syllabus

Use DI CERTIFICAZIONE UNO STRUMENTO PER GLI ESAMI

PROGRAMMAZIONE DISCIPLINARE INDIVIDUALE a. s. 2013/20134

ISTITUTO TECNICO INDUSTRIALE STATALE "G. MARCONI" Via Milano n PONTEDERA (PI) DIPARTIMENTO DI INGLESE

QUADRO DI RIFERIMENTO COMPETENZA LINGUISTICA LINGUA STRANIERA (INGLESE)

Unità 2: Presentazione per "I giorni di scuola" Produce a multimedia rich presentation on school life in the United States and Italy.

LEZIONE 1 - UNIT 1 Topics: greetings; verb chiamarsi; negative clauses; interrogative clauses. Activities: speaking; reading comprehension.

LA SACRA BIBBIA: OSSIA L'ANTICO E IL NUOVO TESTAMENTO VERSIONE RIVEDUTA BY GIOVANNI LUZZI

Programma recupero debito e lavoro estivo assegnato

Amministrazione, finanza e marketing - Turismo Ministero dell Istruzione, dell Università e della Ricerca PROGRAMMAZIONE DISCIPLINARE PER U. di A.

18/01/2013 LEZIONE 1 CONTENUTI DELL INCONTRO

LA SACRA BIBBIA: OSSIA L'ANTICO E IL NUOVO TESTAMENTO VERSIONE RIVEDUTA BY GIOVANNI LUZZI

the creative point of view

Anno Scolastico 2014/2015 Classe 1 D Nuovo Liceo Classico INGLESE PROGRAMMA SVOLTO ed ESERCIZI PER LE VACANZE ESTIVE

Italian Extension. Written Examination. Centre Number. Student Number. Total marks 40. Section I Pages 2 7

OBIETTIVI SPECIFICI DI APPRENDIMENTO

U Corso di italiano, Lezione Tre

Programmazione classe 1 B

DIPARTIMENTO DI INGLESE SYLLABUS IV GINNASIO TRADIZIONALE

IL TEMPO E LE STAGIONI. OBJECTIVE: Students will be able to talk about the weather and the seasons organizing a trip.

GCE. Edexcel GCE Italian(9330) Summer Mark Scheme (Results)

APP INVENTOR 2 CON DATABASE MYSQL (ITALIAN EDITION) BY ANTONIO TACCETTI

Materia: LINGUA INGLESE. Programmazione dei moduli didattici

Programmazione modulare

U Corso di italiano, Lezione Quattordici

Amministrazione, finanza e marketing - Turismo Ministero dell Istruzione, dell Università e della Ricerca PROGRAMMAZIONE DISCIPLINARE PER U. di A.

Italian Extension. Written Examination. Centre Number. Student Number. Total marks 40

PROGRAMMA CONSUNTIVO

WELCOME. Go to the link of the official University of Palermo web site Click on the box on the right side Login unico

PROGRAMMA DI LINGUA INGLESE. CLASSE: 4 a A TURISTICO DOCENTE: CARBONI BRUNA ANNO SCOLASTICO

Liceo Fogazzaro a.s. 2014/2015 CLASSE 5BL opzione LINGUISTICO LINGUA STRANIERA INGLESE Prof.ssa Tiziana Valentina Malosto

TAVOLA DI PROGRAMMAZIONE PER GRUPPI DIDATTICI

Amministrazione, finanza e marketing - Turismo Ministero dell Istruzione, dell Università e della Ricerca PROGRAMMAZIONE DISCIPLINARE PER U. di A.

A. A. 2011/2012. Corso di laurea triennale in Formazione di Operatori Turistici I e II anno

ORIENTAMENTO INFORMATICO

CRISTINA DICHIRICO

I CAMBIAMENTI PROTOTESTO-METATESTO, UN MODELLO CON ESEMPI BASATI SULLA TRADUZIONE DELLA BIBBIA (ITALIAN EDITION) BY BRUNO OSIMO

ATTESTATO DELL ATTIVITÀ DI VOLONTARIATO CERTIFICATE OF VOLUNTARY ACTIVITIES

LA SACRA BIBBIA: OSSIA L'ANTICO E IL NUOVO TESTAMENTO VERSIONE RIVEDUTA BY GIOVANNI LUZZI

ISE 0. Integrated Skills Exam. Inlingua Sassari Piazza Mazzotti, Sassari Tel/Fax

Lezione 1: Ciao! A. Read the following descriptions of two young people. Then rewrite them as if they were introducing themselves.

REGOLAMENTO ISCRIZIONI ESAMI UNIVERSITY OF CAMBRIDGE ESOL A.S

Primi incontri. Dario! mamma! Lu c ia! , signor Renzi. sig n o r a Ba ssi! Complete the speech bubbles by supplying the appropriate greeting.

~` Read Aumentare La Massa Muscolare: Come Far Crescere I Tuoi Muscoli E Allenare La Tua Massa Muscolare - Aumenta La... books download free audio

Anno Scolastico 2014/2015. Primo biennio. Classe: 1L. Disciplina: INGLESE

Istituto Mosè Bianchi. con opzione international Cambridge

ATTIVITÀ DEL DOCENTE

Marke&ng)e) comunicazione)nell'era)di) blog)e)social)media:))

Programmazione generale Unità di Apprendimento

IC SIGNA-Secondaria-PROGRAMMAZIONE ANNUALE INGLESE (In raccordo con Curricolo verticale e Indicazioni nazionali)

TITOLO INIZIATIVA DESTINATARI LUOGO DURATA COSTO AMBITO

There is also a digital component including a page-faithful Digibook and Skillful practice area with full mark book and interactive activities.

LINGUA INGLESE. Sviluppo delle abilità comunicative di base, sia ricettive che produttive, da attuarsi essenzialmente mediante:

LA SACRA BIBBIA: OSSIA L'ANTICO E IL NUOVO TESTAMENTO VERSIONE RIVEDUTA BY GIOVANNI LUZZI

SCOMMESSE SPORTIVE : I 10 SISTEMI PIù VINCENTI: GUIDA COMPLETA PER USARE I SISTEMI E AUMENTARE LE VINCITE NELLE SCOMMESSE ONLINE E I

CORSO DI AGGIORNAMENTO ACQUISIZIONE DEL FIRST CERTIFICATE IN ENGLISH (FCE) - LIVELLO B2

Get Instant Access to ebook Guida Agli Etf PDF at Our Huge Library GUIDA AGLI ETF PDF. ==> Download: GUIDA AGLI ETF PDF

CORSO DI FORMAZIONE E AGGIORNAMENTO Diesse Lombardia INPS ACQUISIZIONE DEL FIRST CERTIFICATE IN ENGLISH (FCE) - LIVELLO B2

PROGRAMMAZIONE DIDATTICA. Dipartimento di INGLESE A.S

ATTIVITÀ DEL DOCENTE. SEZIONE C : RELAZIONE A CONSUNTIVO

INGLESE/CONTENUTI MINIMI E LIVELLI DI COMPETENZA

UNIVERSITÀ DEGLI STUDI DI TORINO

quali sono scambi di assicurazione sanitaria

La Bella Figura Experience Italian Culture Lesson Material, Level 4

U Corso di italiano, Lezione Venticinque

Transcript:

Diario personale per l apprendimento autonomo della lingua inglese Benvenuto/a nel Centro self-access del CILA! Prima di cominciare a lavorare ti consigliamo di programmare, con l aiuto del consulente linguistico, un piano di apprendimento che potrà accompagnarti nel tuo percorso di studio autonomo della lingua inglese. Stabilisci il tuo livello di partenza, individua tuoi punti deboli, definisci gli obiettivi che vuoi raggiungere ed il tempo che hai a disposizione; sceglieremo insieme le risorse ed i materiali più adatti alle tue esigenze di apprendimento. Buon lavoro! Nome Cognome. E-mail Corso di laurea. Corso di inglese Prof. Matr. Valutazione del livello di conoscenza attuale: principiante elementare intermedio avanzato (Livello del CEF A1 A2 B1 B2 C1 C2 ) Indicare se risultato di test/esame/certificazione Autovalutazione del livello di conoscenza attuale: Livello del CEF A1 A2 B1 B2 C1 C2 (usa la griglia allegata per stabilire il tuo livello di conoscenza della lingua) AUTORIZZO IL TRATTAMENTO DEI DATI PERSONALI AI SENSI DELLA LEGGE 675/96. FIRMA DATA mdesanto@iuo.it

Quali sono gli obiettivi linguistici che vuoi raggiungere nel Centro Self-Access? 1 migliorare la comprensione orale 2 migliorare la produzione orale e pronuncia 3 migliorare la comprensione scritta 4 fare pratica di scrittura 5 ampliare il lessico 6 approfondire la grammatica 7 altro Materiali consigliati: (Da compilare a cura del consulente linguistico) 1 2 3 4 5 6 7 2

Diario delle attività di apprendimento DATA N ORE MATERIALI IMPIEGATI TITOLO E TIPO ATTIVITÀ/ARGOMENTI STUDIATI COMMENTI- VALUTAZIONE DELL ATTIVITÀ 3

Diario delle attività di apprendimento DATA N ORE MATERIALI IMPIEGATI TITOLO E TIPO ATTIVITÀ/ARGOMENTI STUDIATI COMMENTI- VALUTAZIONE DELL ATTIVITÀ 4

DATA N ORE Diario delle attività di apprendimento MATERIALI IMPIEGATI TITOLO E TIPO ATTIVITÀ/ARGOMENTI STUDIATI COMMENTI- VALUTAZIONE DELL ATTIVITÀ 5

DATA N ORE Diario delle attività di apprendimento MATERIALI IMPIEGATI TITOLO E TIPO ATTIVITÀ/ARGOMENTI STUDIATI COMMENTI- VALUTAZIONE DELL ATTIVITÀ 6

Diario delle attività di apprendimento DATA N ORE MATERIALI IMPIEGATI TITOLO E TIPO ATTIVITÀ/ARGOMENTI STUDIATI COMMENTI- VALUTAZIONE DELL ATTIVITÀ 7

Griglia per l'autovalutazione (da European Language Portfolio, sulla base dei criteri stabiliti dal Consiglio d Europa) Barra la casella che corrisponde al tuo livello di competenza per le varie abilità U N D E R S T A N D I N G Listening Reading A1 A2 B1 B2 C1 C2 I can recognise familiar words and very basic phrases concerning myself, my family and immediate concrete surroundings when people speak slowly and clearly. I can understand familiar names, words and very simple sentences, for example on notices and posters or in catalogues. I can understand phrases and the highest frequency vocabulary related to areas of most immediate personal relevance (e.g. very basic personal and family information, shopping, local area, employment). I can catch the main point in short, clear, simple messages and announcements. I can read very short, simple texts. I can find specific, predictable information in simple everyday material such as advertisements, prospectuses, menus and timetables and I can understand short simple personal letters. I can understand the main points of clear standard speech on familiar matters regularly encountered in work, school, leisure, etc. I can understand the main point of many radio or TV programmes on current affairs or topics of personal or professional interest when the delivery is relatively slow and clear. I can understand texts that consist mainly of high frequency everyday or job-related language. I can understand the description of events, feelings and wishes in personal letters. I can understand extended speech and lectures and follow even complex lines of argument provided the topic is reasonably familiar. I can understand most TV news and current affairs programmes. I can understand the majority of films in standard dialect. I can read articles and reports concerned with contemporary problems in which the writers adopt particular attitudes or viewpoints. I can understand contemporary literary prose. I can understand extended speech even when it is not clearly structured and when relationships are only implied and not signalled explicitly. I can understand television programmes and films without too much effort. I can understand long and complex factual and literary texts, appreciating distinctions of style. I can understand specialised articles and longer technical instructions, even when they do not relate to my field. I have no difficulty in understanding any kind of spoken language, whether live or broadcast, even when delivered at fast native speed, provided. I have some time to get familiar with the accent. I can read with ease virtually all forms of the written language, including abstract, structurally or linguistically complex texts such as manuals, specialised articles and literary works. 8

I can take part effortlessly in any conversation or discussion and have a good familiarity with idiomatic expressions and colloquialisms. I can express myself fluently and convey finer shades of meaning precisely. If I do have a problem I can backtrack and restructure around the difficulty so smoothly that other people are hardly aware of it. S P E A Spoken Interactio n I can interact in a simple way provided the other person is prepared to repeat or rephrase things at a slower rate of speech and help me formulate what I'm trying to say. I can ask and answer simple questions in areas of immediate need or on very familiar topics. I can communicate in simple and routine tasks requiring a simple and direct exchange of information on familiar topics and activities. I can handle very short social exchanges, even though I can't usually understand enough to keep the conversation going myself. I can deal with most situations likely to arise whilst travelling in an area where the language is spoken. I can enter unprepared into conversation on topics that are familiar, of personal interest or pertinent to everyday life (e.g. family, hobbies, work, travel and current events). I can interact with a degree of fluency and spontaneity that makes regular interaction with native speakers quite possible. I can take an active part in discussion in familiar contexts, accounting for and sustaining my views. I can express myself fluently and spontaneously without much obvious searching for expressions. I can use language flexibly and effectively for social and professional purposes. I can formulate ideas and opinions with precision and relate my contribution skilfully to those of other speakers. K I N G Spoken Productio n I can use simple phrases and sentences to describe where I live and people I know. I can use a series of phrases and sentences to describe in simple terms my family and other people, living conditions, my educational background and my present or most recent job. I can connect phrases in a simple way in order to describe experiences and events, my dreams, hopes and ambitions. I can briefly give reasons and explanations for opinions and plans. I can narrate a story or relate the plot of a book or film and describe my reactions. I can present clear, detailed descriptions on a wide range of subjects related to my field of interest. I can explain a viewpoint on a topical issue giving the advantages and disadvantages of various options. I can present clear, detailed descriptions of complex subjects integrating subthemes, developing particular points and rounding off with an appropriate conclusion. I can present a clear, smoothly-flowing description or argument in a style appropriate to the context and with an effective logical structure which helps the recipient to notice and remember significant points. W R I T I N G Writing I can write a short, simple postcard, for example sending holiday greetings. I can fill in forms with personal details, for example entering my name, nationality and address on a hotel registration form. I can write short, simple notes and messages relating to matters in areas of immediate needs. I can write a very simple personal letter, for example thanking someone for something. I can write simple connected text on topics which are familiar or of personal interest. I can write personal letters describing experiences and impressions. I can write clear, detailed text on a wide range of subjects related to my interests. I can write an essay or report, passing on information or giving reasons in support of or against a particular point of view. I can write letters highlighting the personal significance of events and experiences. I can express myself in clear, well-structured text, expressing points of view at some length. I can write about complex subjects in a letter, an essay or a report, underlining what I consider to be the salient issues. I can select style appropriate to the reader in mind. I can write clear, smoothlyflowing text in an appropriate style. I can write complex letters, reports or articles which present a case with an effective logical structure which helps the recipient to notice and remember significant points. I can write summaries and reviews of professional or literary works. 9

NOTE 10